Mizanpaj nedir, mizanpaj neden gereklidir

Mizanpaj Nedir? Mizanpaj Nasıl Yapılır?

Dizgi işleminin devamı mizanpaj olarak tanımlanabilir. Basılacak yazıların görsel açıdan sayfada düzenlenmesi,  grafik tasarımcının görselleri ayarlaması ve yerleştirmesi işlemidir.

Mizanpaj Nedir?

Kaydedilmiş bir yazı içeriğinin bilgisayar ortamına aktarılmasının akabinde grafik tasarımcı sayfa görselleri ile bu içeriği birleştirir. Program kullanılarak yapılan mizanpaj işleminde tasarım ilerleme şansı bulur. İdeal bir tasarımda bütünlük sağlanmalı ve görsellerle içerik birlikte alıcıyı etkilemelidir. Bu da tasarımcının görevi olan bir durumdur. Fakat mizanpaj yapan kişi, mutlaka hedef kitlesini dikkate alarak görselleri yerleştirmelidir. Görselin hangi yaş grubuna hitap ettiği, konu içeriğiyle alakalı bir çözüm sunması gerekir.

Mizanpajda Hangi Programlar Kullanılıyor?

Corel Draw ve adobe indesign programları grafik tasarımında en yaygın kullanılanlardan ikisidir. Uygulama esnasında bütüncül bir bakış açısı alarak zaman kazanmaya çalışılacaktır.

Mizanpaj Nasıl Yapılır?

Mizanpaja başlarken öncelikle zihinsel bir tasarım gerekmektedir. İkinci aşama olarak da kabataslak bir çizim yaparsınız. Burada amaç taslağın üzerinde değişiklik ve düzenleme payı bırakmaktır. İçeriklerin uygun görsellerle birlikte ayarlanması için geniş bir bakış açısı ile detaylı inceleme yapılır. Yazım büyüklüklerinin seçilmesi ve başlık ayarlaması da devamda gelen işlemlerdir. Yazı tipi etkili olmalı, grafik kurgulama açısından içerik ve görsel sıralama işlemlerinin doğru biçimde takibi yapılmalıdır. Mizanpaj işlemi ayrıntısı çok ama değerlendirilecek alanı çok olan bir uygulama olarak düşünülebilir.

Mizanpajın Önemi Nedir?

Bir yazı içeriğini düz şekilde paylaşmak ve görsel ayrıntılarla süsleyerek paylaşmak arasında fark olacaktır. Yazı tipinden görsel özelliklerin nasıl seçildiğine kadar her ayrıntının iyi bir şekilde değerlendirilmiş olması gerekir. Bu sadece görüntü hoşluğu açısından değil, dinlendirici bir okuma sağlamak için de önemli bir işlemdir. Yani gözleri yormadan bir okuma düzeni ve görüntü sıralaması ayarlanır.  Yazı ve görüntülerin iç içe girdiği karışık okumalardan okuyan kişi de bir şey anlamaz.  Bunu dışında eğlenceli bir görsel, okumadan alınan zevki artırıcı işleve sahiptir. Özetleyen resimler, ilgiyi daha canlı tutar, okuyanın içeriğe daha fazla zaman harcamasında etkilidir. Punto Ajans, mizanpaj ve diğer baskı işlemlerinde profesyonel bir hizmet alacağınız tecrübeli firmadır.

Bizi Sosyal Medyadan da Takip Edin ! İnstagram

 

One comment

Pingbacks and Tracebacks

  • Leave a comment