dizgi nedir, dizgi hizmeti, dizgi işi

Dizgi Nedir? Dizgi işi neden ve nasıl yapılır?

Dizgi, basımını gerçekleştirmek için yayın evi veya matbaa evine ulaştırılan materyalin düzenlenebilmesi adına bilgisayar ortamına ulaştırılıp mizanpaj işine hazırlama sürecine tabi tutulan bir işlemdir.

Dizgide Kullanılan Programlar

Test kitapları, okul kitapları, basılacak romanlar veya gazete üzerinde yapılacak olan dizgi matbaada işlem öncesi son hali almış olmalıdır. Basım yapılacağı zaman yazı ve görsellerin doğru bir hizada ayarlanmış olması gerekir. İçerikle alakalı görsellerin yerleşimi istendiği gibi olmalıdır, çünkü bir düzene sahip olmayan içeriklerin okunurluğu da kötü etkilenir.  Dizgi işleminde bu nedenle bazı teknikler kullanılarak yerleşim düzeni ayarlanmaktadır.

Yazı programı olarak Word’deki düzenleme işlemleri de dizgi ile aynıdır. Fakat çok sayıda sayfası olan bir kitap hazırlanırken Word programından daha kapsamlı bir programa ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle de masa üstü yayıncılık kategorisindeki programlara başvurulmaktadır. En sık başvurulan programlardan biri adobe indesign uygulamasıdır. Talep edilen düzenleme şekli ve düzenleme beklentilerine göre değişen bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Dizgi Hizmeti İçin Temel Görevler

Baskı formu, taslaklar ve diğer ayrıntılar başlangıç aşamasında müşteri ve teknik ekiple görüşülür. Bunun yapılmasındaki temel amaç, nasıl bir plan belirleneceğini netleştirmek, talepleri ve sonuçları doğru şekilde elde edebilmektir. Renk detayları, resimlerin özellikleri, ne kadar büyüklükte istendiği, yazı içeriğini hazırlayan kişiyi de etkiler. Bu düzenlemelerde kapak çalışmaları içerikten sonra gelmektedir. Çünkü öncelikle içerik kısmının tasarlanmış ve tamamlanmış olması işlem prensibi açısından kritik bir konudur. En son kapak görüntüsü ile alakalı olarak müşteri ile ayrıntılı bir görüşme daha yapılır ve renk seçimi belirlenir. Kapak kısmı, vitrin kısmı olarak düşünülmeli fakat içerikle birbirini besleyen, özel bir görsel sunmalıdır.

Dizgiyi Gerçekleştirilirken Kullanılan Malzemeler

Dizgiciler, işlem esnasında en temelde masa üstü yayıncılık paketi, tarayıcı, ışıklı montaj masası, çeşitli büro malzemeleri gibi ürünlerle beraber işlemleri sürdürmektedir. Harf karakterleri, sıcak dizgi makinesi, tek hard olarak dizgi yapan sıcak dizgi makinesi, kumpas, çeşitli metal yazı tenekelerine ihtiyaç duyabilir. Punto Ajans olarak sizden aldığımız taleplere göre işlemleri sürdürüyor ve en iyi sonuçları almayı amaçlıyoruz. Bizle iletişime geçerek taleplerinizi aktarabilirsiniz.

Punto Ajans olarak bizi sosyal medyadan da takip edin ! İnstagram

 

Comments: 2

Pingbacks and Tracebacks

  • Leave a comment